Sezamie, otwórz się! Kuracje do włosów z olejkiem sezamowym

Olej sezamowy jest bardzo powszechny i ogólnie dostępny nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale niemal w każdym markecie. Często używamy go w kuchni, aby uatrakcyjnić smak różnych potraw. W obliczu wszechogarniającej świat mody na olejki naturalne stosowane w do pielęgnacji ciała i włosów sezamowe oleum podbija rynek kosmetyczny. Warto wspomnieć, chociażby, że olej sezamowy jest składnikiem jednego z najdroższych kremów na świecie, lansowanego od lat przez firmę La Mer. My proponujemy wykorzystać olej sezamowy do produkcji własnych, naturalnych i bezpiecznych odżywek do włosów. Poniżej przedstawiamy dwie, genialne kuracje, dzięki którym włosy zyskają blask, odżywienie, regenerację i ochronę.

olej-sezamowy.jpg1. Płukanka z lipy i olejku sezamowego

  • 2 łyżki stołowe suszonych kwiatów lipy
  • 2 szklanki wody
  • 1 łyżeczka (około 5 ml) olejku sezamowego

Lipę należy zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą, zaparzać minimum 10 minut pod przykryciem, po czym przecedzić i poczekać, aż ostygnie. Kwiatostan lipy można zebrać samodzielnie i ususzyć, a następnie przechowywać w suchym, szczelnie zamkniętym pudełku. Należy jednak pamiętać, aby nie zbierać go w miejscach, w których kwiaty mogłyby chłonąć toksyny z powietrza. Drzewa lipy rosnące przy drogach i autostradach odpadają. Suszone kwiaty można też kupić w sklepach z ekologiczną żywnością. Do ostudzonej i przecedzonej herbatki lipowej dodajemy olejek sezamowy i taką mieszankę wylewamy powoli na włosy. Najlepiej, jeśli płukanka będzie ostatnim etapem pielęgnacji włosów. Zastosuj ją po wszystkich zabiegach, z myciem i odżywianiem odżywką włącznie.

2. Malinowo- sezamowa mgiełka do włosów na lato

  • 5 ml olejku z pestek malin
  • 5 ml olejku sezamowego
  • Pół szklanki wody przegotowanej lub demineralizowanej
  • 1 mała łyżeczka ulubionej odzywki do włosów (opcjonalnie)

Mgiełka jest idealna do zabezpieczania włosów przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ponieważ zarówno olej malinowy, jak i sezamowy mają naturalne filtry UV. Wskaźnik filtru w olejku malinowym oscyluje między 28 aż do 50 SPF. Preparat warto więc aplikować przed wyjściem na plażę.

Mgiełkę bardzo łatwo wykonać- wszystkie składniki łączymy razem i przelewamy do buteleczki wyposażonej z atomizerem. Przed użyciem należy ja wstrząsnąć, aby wszystkie składniki połączyły się. Mgiełki można używać nawet kilka razy w ciągu dnia, na suche lub wilgotne włosy.